رضا سید حسینی

رضا سیدحسینی مترجمی دقیق

تاریخ انتشار :18/10/14

منتشر شده توسط : رویش مهر و فرهنگ

رضا سیدحسینی مترجم دقیقی بود

 

امروز سالروز تولد رضا سیدحسینی است. سیدحسینی  در سال  ۱۳۰۵ شمسی در اردبیل به دنیا آمد.وی بعد از گذراندن تحصیلات مقدماتی به مدرسه پست و تلگراف تهران رفت و مشغول تحصیل در رشته ارتباطات دور شد.

سید حسینی طی دوره‌های متمادی سردبیری مجله سخن را به عهده داشت، در اداره مخابرات و رادیو و تلویزیون کار می‌کرد و مبانی نقد فلسفه هنر و ادبیات را در آموزشکده تئاتر تدریس می‌کرد.وی از دوران جوانی به صورت جدی به کار ترجمه پرداخت و در همان دوران کتابی در زمینه روان شناسی ترجمه کرد با عنوان پیروزی فکر که حدود 20 بار تجدید چاپ شد.

از سیدحسینی ۳۴ جلد کتاب منتشر شده‌ است که ترجمه‌هایی از آندره مالرو، مارگریت دوراس، یاشار کمال، ناظم حکمت، ژان پل سارتر، آندره ژید، آلبرکامو، توماس مان، ماکسیم گورکی، بالزاک، جک لندن، چارلی چاپلین از جمله آنهاست.رؤیای عشق از ماکسیم گورکی، لایم لایت اثر چارلی چاپلین، طاعون اثر آلبر کامو، آخرین اشعار ناظم حکمت، ضد خاطرات و امید از آندره مالرو، در دفاع از روشنفکران اثر ژان پل سارتر و آبروباخته اثر جک لندن، از جمله آثار این مترجم باتجربه هستند.

سیدحسینی از زبان‌های ترکی استانبولی، ترکی آذری و فرانسه و گاهی انگلیسی ترجمه می‌کرد ولی مشهورترین ترجمه‌های او از زبان فرانسه است.همکاری در پروژه‌های فرهنگ آثار ترجمه و فرهنگ آثار ایران اسلامی از دیگر فعالیت‌های او در چند سال آخر عمر بوده است.

کمتر متفکر و نویسنده‌ای، همچون رضا سیدحسینی به طور مداوم حضوری فعال و تأثیرگذار در عرصه فرهنگ و ادبیات ایران داشته است.در سال 1385 بزرگداشت 80 سالگی رضا سیدحسینی، در خانه‌ هنرمندان ایران برگزار شد.سیدحسینی سرپرست و عضو اصلی تألیف و ترجمهٔ مجموعهٔ شش جلدی فرهنگ آثار نیز بود.

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

رویش مهر را دنبال کنید:

    

Copyright © 2016 Rooyesh. All rights reserved. Powered by ShainaCo.

آدرس:

اصفهان ، چهارباغ بالا، چهارراه نظر به سمت سی وسه پل کوچه مجید پورمعراج(شماره۱۶) پلاک ۱۰

تلفن : ۲۰ -۳۶۲۶۹۳۱۷ (۰۳۱)